top of page

Hayatın mucizeleri ''öncelikle sen ve su ''


(Bu yazım Eylül 2018 Outdoor fitness dergisinde yayınlanmıştır.)

Su içmek benim sosyal medyada sık sık değindiğim bir konudur. Bunun sebebi bir çoğumuzun bu alışkanlığa sahip olmaması.Çünkü çoğumuz ne kadar önemli olduğunun farkında değiliz. Oysa su yaşamımızın ve bedenimizin temelini oluşturuyor. Su teorik olarak 2 hidrojenle bir oksijen atomundan oluşan, doğal sıcaklıkta sıvı durumunda bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız madde olarak bilinsede aslında bizim yaşam kaynağımızdır.

Doğduğumuzda vücudumuzun %74 ü su iken yaşlılıkta bu oran %45-50 lere düşer. Su miktarı azalsada suyun vücudunuzdaki önemi ve yeri değişmez. Haydi gelin beraber su ile ilgili mutlaka bilmeniz gerekenlere göz atalım;

-Günlük ne kadar soru içmeliyim?

Buna genel olaran verilen cevap 2 litredir. Ama bilimsel çalışmalar kilogram başına 40 mililitre içmenizi önerir. Bu oranı egzersiz yaptığınızda ve alkol aldığınızda arttırmanızı öneririm.

-Yeterli su içtiğimi nasıl anlarım?

Bunu anlamanın en kolay yolu idrar renginizdir. Açık sarı ya da suyun rengine yakın olması gerekir.

-Su içme alışkanlığını en kolay nasıl edinirim?

Her şeyden önce su içmek için susamayı beklemeyin. Bu bir alışkanlıktır. Evinize veya iş yerinizdeki masanıza su şişesi alın ve onu görebileceğiniz bir yerde tutun. Ne kadar su içtiğinizi bilmek sizi motive edecektir.

-Suyun ne gibi bir faydası vardır?

*kilo vermenizi destekler (bir sonrakı maddede açıklıcam)

*vücut ısısını düzenler

*Eklemlerin kayganlaşmasını sağlar

*Cildi nemlendirir ve parlaklaştırır

*Selülit oluşumunu azaltır

*Metabolik reaksyonlarda rol alır

-Kilo verme üzerindeki etkisi nedir?

Bedendeki su miktarı azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artış gösterir. Düzenli olarak su içmezseniz ve böbreklere yeterli su gelmezse iyi çalışmazlar artı karaciğere binen yük artar. Karaciğer böbreğin rolünü üstlendiğinde kullanamadığı yağı biriktirir. Karaciğerin temizleyemediği toksinler ise bedenin asidik olmasına sebep olur ve asidite kilo verememenin önemli sebeplerinden biridir.

-Az su içtiğimi nerden anlarım?

Cilt kuruluğu, ciltte erken kırışma, dudaklarda çatlaklar, sürekli ağız kuruması, bacaklarda ödem, kabızlık, sık sık yaşanılan baş ağrısı en çok görülen belirtilerdir.

-Suyu satın alırken en çok neye dikkat etmeliyiz?

Öncelikle suyun etiketini mutlaka okuyun. Ph yazısının karşısındaki rakam suyun içindeki potansiyel hidrojen miktarını gösterir. (power of hydrogen) . Ph ı 7 den düşük olan sular asidik, 7 olan nötr 7 üzerindeki sular ise alkalidir.

‘’ Ph’ı 7.4- 8.0 arasındaki hafif alkalı dediğimiz suları tercih etmelisiniz!’’

Bu bilgiler ışığında bilmelisiniz ki su içmeden kilo vermek, sağlıklı olmak ya da sağlıklı bir yaşam söz konusu değildir. Kendinizi seviyorsanız bunu göstermenin en güzel yolunu kendinize iyi bakmaktır ve bunun ilk adımı da düzenli su içmektir.

Bedeniniz için bir mucize arıyorsanız önce aynaya bakın çünkü siz mucizenin ta kendisisiniz. Ama o mucizeye iyi bakmak için sağlıklı beslenmeniz gerektiğini ve su içmenizin sizde bambaşka mucizeler yaratacağını unutmayın.


163 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Peri Tozum ❣️ Bir süre birlikte çalıştıktan sonra kendi hayatında ve bedeninde mucizeler yaratmayı başardı. Ben de bu yolda onun yol arkadaşı rehberi oldum. Birde Gizem'in dilinden kilo veriş hikayes

bottom of page