top of page

Egzersiz yapmanız için 30 önemli sebep!


(Health&Fitness dergisi Temmuz sayısında yayınlanmıştır)

Egzersiz yapmanızın sebebi sadece moda olması mı yoksa sağlığınızın, bedeninizin kıymetini anlamış olmanız mı? Tabiki 2. şıkkı seçtiğinizi umuyorum. Artık sosyal medya ve insanların bilinçlenmesi sayesinde egzersiz yapanların sayısı gittikçe artıyor. Sosyal medyada spor salonlarının aynalarından çekilmiş fotoğraflar, selfieler görmek profesyonel bir eğitmen ve sporu yaymaya çalışan biri olarak beni mutlu ediyor çünkü doğru kullanılırsa sosyal medyanın hem kendinizi hem sizi takip edenleri motive etmek için harika bir mecra olduğunuda düşünüyorum. Tabi salona sadece fotoğraf çekmeye gelenlerde yok değil. Size egzersiz yapmanız için çok fazla sebep sayabilirim ama bunlardan en önemli 30 tanesini sizin için sıraladım;

1-Metabolizma hızınızı arttırır. Bu bedeninizdeki kas dokusunun artması ve yağın azalması ile olur. Böylece çok daha zor kilo alırsınız ve daha kolay kilo kaybedersiniz! Bunun hepimiz için çok önemli olduğunu biliyoruz

2-Kan basıncınızı dengeler ve yüksek tansion riskini azaltır.

3-Kandaki kolestrol seviyesini düzenler.

4-Daha az sinirli olursunuz, aman buda önemlimi demeyin. Bu kadar gergin insanın içinde birilerinin sakin kalabilmesi bence çok önemli.

5-Akciğer kapasitesini güçlendirir.

6-Kaç kilo olursanız olun egzersiz yaptığınız zaman bedeniniz çok daha sıkı olur. Unutmayın spor yapan bir 50 kg ile yapmayan arasında ciddi bir görüntü farkı vardır.

7-Kas, kemik ve eklemleriniz kuvvetlenir. Bu emin olun yaşınız ilerledikçe sizin için daha önemli olacak. Özellik bir kadınsanız osteoporoz yani kemik erimesi riskiniz olduğunu hatırlatayım.

8-Bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir! Hasta olmanız spor yapmayan birine göre çok daha zor olur ve iyileşme hızınız çok daha kolay olacaktır.

9-Özgüveniniz kuvvetlenir. Siyah kıyafetlerin arkasına saklanmayı bırakıp renklerin tadını çıkarmaya başlarsınız.

10-Hareket kabiliyetiniz artar. Yaşınız kaç olursa olsun yaşıtlarınıza göre çok daha hareketli olursunuz.

11-Eklemleriniz kuvvetlenir ve ağrılarınız azalır.

12-Yaşam kaliteniz artar ve bunu farketmemeniz mümkün değildir.

13-Bağırsak hareketleriniz düzenlenir. Özellikle su tüketiminizde düzenli ise kabızlık sorunu yaşamazsınız.

14-Fiziksel dayanıklılığınız artar. Yaşımız ilerledikçe bu hepimiz için çok daha büyük önem taşır.

15-Kondisyonunuz gelişir. Daha önce 5 merdiven çıktığınızda zorlanırken çok daha kolay hareket etmeye başlarsınız ve eskisi kadar çabuk yorulmazsınız.

16-Cinsel performansınızı arttırır.

17-Esnekliğiniz artar ve bu bir çok sakatlıktan sizi korur.

18-Ömrünüz uzar ve daha önemlisi bu ömürü sağlıklı yaşama şansınız yükselir.

19-Salgıladığınız büyüme hormonu seviyesi yükselir ve bu daha genç görünmenizi sağlar.

20-Kaslarınızın gücü elbette artar.

21- Terleme oranınızın artar yani ter bezlerinizin çalışma oranı yükselir. Bu da sizin toksinleri atmanız için kesinlikle harikadır.

22-Denge duyunuz gelişir.

23- Egzersiz sırasında salgıladığınız mutluluk hormonlarının etkisi yaklaşık 48 saat sürer ve bu bence her an gerilmeye hazır olduğumuz hayatlarımızda ciddi bir önem taşır.

24-Fiziksel duruşunuz yani postürünüzde egzersiz ile rahatlıkla değişiklik yaratabilirsiniz. Yani fiziksel duruşunuz da aynı ruhsal duruşunuz gibi değişir

25-.Kalp ve damar sağlığınız için egzersiz çok büyük önem taşır.

26-Daha fazla kalori yakmanızı sağlayarak Kilo verme sürecinde hızınızı arttır ve kilonuzu kaybederken derinin sarkma riskini azaltır.

27- Çağın hastalıklarından biri olan kansere yakalanma riskinizi ciddi oranda azaltır.

28- Özellikle kadınlarda yüksek risk oluşturan Osteoporoz yani kemik erimesi riskini azaltır.

29-Uyku kaliteniz artar.

30-Fiziksel görünüşünüz değişir. Bu bir çok kişi spora başlama ve devam etme sebebidir. Ama gördüğünüz gibi kendinizi sevdiğinizi düşünüyorsanız ya da kendinizi birazcık seviyorsanız mutlaka egzersiz yapmalısınız. Çünkü egzersiz yapmak sağlığınızı ve sizi korumakla kalmaz,

'' bedeninizin duruşunu değiştirdiği gibi sizin de hayata karşı duruşunuzu değiştirir. ''


151 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Peri Tozum ❣️ Bir süre birlikte çalıştıktan sonra kendi hayatında ve bedeninde mucizeler yaratmayı başardı. Ben de bu yolda onun yol arkadaşı rehberi oldum. Birde Gizem'in dilinden kilo veriş hikayes

bottom of page