top of page

Spor ayakkabımı seçerken nelere dikkat etmeliyim?


Ayakkabınız egzersiz yaparken ciddi önem taşır. Ayağımızda 26 tane kemik ve bu kemikleri destekleyen eklemler, bağlar bulunuyor. Herşeyden önce ayağınızın durumunu bilmelisiniz yani düz taban, normal taban ve çukur taban olmak üzere üç tip ayak vardır ve siz hangisi olduğunu bilirseniz daha doğru ayakkabıyı seçeceğiniz kesindir. Özellikle biz bayanlar ayakkabının rahatlığı ve doğru seçilmesinden ziyade görüntüsü ile ilgileniyoruz. Evet bencede görüntüsü çok önemli ama rahatlığı ve sizi sakatlamaması sizin için çok daha önemli. Çünkü yanlış ayakkabı belirli bir süre sonra size ağrı olarak dönecektir. Bu yüzden seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli etkeni sizlere hatırlatmak istedim.

-Ayaklarınız için test yaptırın. Bunu ücretsiz yapan bir çok spor mağzası bulunmakta.

-Yapacağınız egzersize uygun ayakkabı seçin. Örneğin koşu ayakkabıları öne doğru hareket etmek üzerine dizayn edilmiştir ve siz onlarla dans etmeye uzun süre devam ederseniz özellikle bilek bölgenizde ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz egzersizi satıcıya söylerseniz sizi mutlaka yönlendirecektir.

-Ayağınız ile ayakkabının ucu arasında 1 parmak boşluk olmasına dikkat edin. Aksi taktirde ayağınız hareket sırasında öne kayacaktır ve bu sizi rahatsız eder.

- Ayakkabının ön bölgesinin esnek olmasına özellikle dikkat edebilirisiniz.

-Ayakkabının aşırı ağır olmamasına hatta mümkünse hafif olmasına dikkat edin.

- Lütfen spor ayakkabı dışında bir ayakkabı ile egzersiz yapmayın. Özellikle içerden topuklu spor ayakkabılar dışarda kullanım içindir ve onlarla kesinlikle spor yapılmaz.

-Ayakkabıyı satın alırken ayağın akşam saatlerinde şişmiş olması sebebi ile en doğru zamanın bu saatler olduğu söylenir.

-Mağzada giydiğinizde rahat etmediğiniz ayakkabı sizi spor yaparken hiç rahat ettirmez, bu yüzden giydiğinizde hareket edin.

-Konu ayakkabı olunca lütfen cimrilik yapmayın. Sizi tüm gün taşıyan ayakkabılar sağlığınız için önemli bu yüzden bütçenize göre en kalitelisini seçmeye çalışın.

-Son maddeyi özellikle kendi ruhuma göre yapmak istedim. Lütfen ayakkabınızı giyin ve harekete geçin. Bedeniniz çok kıymetli ona hak ettiği değeri verin.


290 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Peri Tozum ❣️ Bir süre birlikte çalıştıktan sonra kendi hayatında ve bedeninde mucizeler yaratmayı başardı. Ben de bu yolda onun yol arkadaşı rehberi oldum. Birde Gizem'in dilinden kilo veriş hikayes

bottom of page