top of page

Tatlı krizi ile baş etmenin yolları


Özellikle biz bayanların menstrasyon döneminde yaşadığı krizler şeker ve çikolata arayışları meşhurdur. Hergün zevkle giydiğiniz kıyafetinizi bile yakıştıramazsınız o günlerde. Normal bir günde hiç etkilenmiceğiniz bir konuşma sizi delirtebilir, saçınızı, makyajınızı, dünyayı hiç birşeyi beğenmeyebilirsiniz. Ben derim ki olayı abartmayın ve duruma artık alışın! Hormon dengelerimiz değişiyor. Yaklaşık 30-40 yıl böyle geçeceğine göre durumu çözmek ve ona göre davranmak zorundayız. Yoksa her regl döneminde sinir hastası gibi davranır ve kavonozlarca nutella, çikolata yı yemeye devam ederiz. Bunlarda bize ne olduğunu anlamadıkları halde kırdığımız insanlar yanında selülit ve kilo ile geri döner. Eeee ne yapmalıyız ozaman biz?

Bu dönemde şişmemiz kilo almamızdan dolayı değil elbette. Ama bazı şeylere dikkat etmezsek kilo almaya yatkın olduğumuz bir dönem olduğu kesin. Öncelikle vücudunuzun şişerek ödem yaptığı bir dönemde tuz tüketimini azaltarak kendinize bir iyilik yapabilirsiniz mesela. Su tüketiminizi arttırın, posalı besinleri tüketmeye çalışın. Bu şeker oranınızın dengelenmesinde yardımcı olacaktır. Magnezyum içerikli besinler (balık-et, kabak, brokoli gibi) alarak kaybettiğiniz magnezyumu yerine koyabilirsiniz. Ama ne yerseniz yiyin aklınız hep birşeyde olacak. Oda tabi ki en tatlı düşman ’’çikolata’’:))

Biz kadınlar neden deliririz tatlııı diye bu dönemde? Yemediğimizde de bir canavara dönüştüğümüz gerçeğinide göz ardı edemeyiz tabi. Regl dönemlerinde diyeti bozan tatlı krizlerinin asıl nedeni hormonlarımız elbette. Östrojen kadına özel bir hormondur ve bu dönemde vücutta azalma gösterir.Erkeklerde de var olan bu hormon elbette ki kadınlara göre erkeklerde çok çok daha az miktarda bulunuyor.Erkeklerin selülit sorununun kadınlar kadar olmamasının sebeblerinden biride bu mesela.Tamam, biz konumuza dönelim :) Regl döneminde azalan östrojen hormonu kan şekeri iştahınızın uyarılmasına neden olur.

Özellikle bu dönemde az az ve sık sık beslenmeye özen göstermeli, glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmeli, sıvı tüketimini artırmalısınız. Ayrıca bitki çaylarınızda kabuk tarçın ve karanfil kullanarak aromasal tadı eksik etmemelisiniz.

Yok çikolatasız dayanamıyorum ne yapıcam o zaman ben diyorsanız; bitter çikolata gibi harika bir ilaç var. Tamam diğerleri kadar lezzetli değil ama emin olun vücudunuza iyi gelicektir. Bitter çikolatanın içindeki kateşin adlı madde obeziteye bağlı hormonları da dengeleyerek size yardım edicektir. Ayrıca endorfin (mutluluk hormonu) salgılamanızı sağlayarak ruhen iyi hissetmenizide sağlayacaktır. Tabi oturup paketi yiyin demiyorum, sadece 2 parça ile şeker krizinizi durdurabilirsiniz diyorum.

Regl dönemine özel tatlı istediğini bastırma ve beslenme stratejisi nasıl olmalıdır?

• Bu döneme özel, hissetmiş olduğunuz açlığı bastırmak için üç ana, iki-üç ara öğün yapmak doğru seçim olacaktır. • Tatlı tüketimini azaltmanın en doğru yolu ekmek tüketimini biraz arttırmaktır. Özellikle tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmeniz, daha uzun sure kan şekerinin dengeli kalmasını sağlayacağı için tatlı krizini daha az yaşamanızı sağlar. • Ara öğünlerde gün kurusu, kuru erik, siyah kuru üzüm gibi kuru meyvelerden atıştırmalık yapmanız, krizlerinizi bitirecektir.

Açıkçası yemek güzeldir ama herşey gibi onuda dozunda tutmak gerekir dostlarım!

#tatlı #şeker #çikolata #Regl #glisemikindeks

217 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Peri Tozum ❣️ Bir süre birlikte çalıştıktan sonra kendi hayatında ve bedeninde mucizeler yaratmayı başardı. Ben de bu yolda onun yol arkadaşı rehberi oldum. Birde Gizem'in dilinden kilo veriş hikayes

bottom of page