top of page

Çağın kurtulabilinir hastalığı obezite nedir?


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanıyor. Halk arasında ise ‘’şişmanlık’’ adı verilen bu hastalık teknoloji çağında elbette hızlı bir şekilde yayılıyor. Bizler bırakın merdiven kullanmayı yemeğimizi bile bilgisayar başından kalkmadan söylüyoruz. Yani tek kelime ile hareketsizliği seçiyoruz. Zaten yediğimiz besinler artık doğal ortamlarında yetişmiyor, hormon kullanımı ciddi şekilde arttı, bizler ayak üstü atıştırma ve donmuş gıda tüketimi tercihi yaparken birde hareketsiz kalınca kilo almamak mümkün mü? Elbette ki değil!

Yapılan araştırmalarda kalıtım ve genetik faktörlerin bu hastalığın oluşmasında ciddi bir etkisi olduğunu gösteriyor. Yani anne ve babanız kilolu ise sizin kilolu olma olasılığınız yaklaşık %80 oranında.

Bunun dışında obeziteye sebep olanlar:

*hormonel bozuklular

*sık sık yüksek kalorili besin tüketimi

*kullanılan ilaçlar (antidepresan ların bazı türleri)

*hareketsiz olmak

*spor yapmamak

Obezmiyim sorusuna cevap almak isterseniz; kilonuzun boyun karesine oranlamasına (kg/m2) ile elde edilen ‘’Body Mass Index ‘’ yani vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamada indeksiniz 24-29 arası üzeri çıkarsa kilolu, 30 üzerinde olanlar ise obez 40 üstü ise morbid obez yani aşırı kilolu olarak tanımlanırsanız.

Örnek hesaplama: Vücut ağırlığı 70 kg, boyu 1.60 olan kişi 70/1.60 .1.60 =70/2.56=27.34 kg/m2 dir.

Bu hastalıktan kurtulmak için önce doktorunuza başvurun, beslenme düzeninizi değiştirin ve harekete geçin! Hayat bildiğimiz kadarı ile bir kez geldiğimiz kocaman bir sahne ve bu sahnede değişim sizin elinizde!

#obezıte #hastalık #şişmanlık #sağlıksız #bmi #vücutkitleindeksi

130 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Peri Tozum ❣️ Bir süre birlikte çalıştıktan sonra kendi hayatında ve bedeninde mucizeler yaratmayı başardı. Ben de bu yolda onun yol arkadaşı rehberi oldum. Birde Gizem'in dilinden kilo veriş hikayes

bottom of page